Duyuru Detay

;

Dünya Gazetesi

Orjinal röportajı görüntülemek için tıklayınız...

Doğu Pres Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ekinci:

1989 yılında kurulan Doğu Pres, hassas kesim pres parçalar ve torna parçaların üretimi ile otomotiv yan sanayi firması olarak faaliyetine devam etmektedir. 1994 yılında Robert Bosch Bursa için enjektör ayar pulları üretimine başlayan firma bugün Dünya’nın birçok noktasına ihracat yapıyor.

Doğu Pres, NOSAB OSB’de toplam 12 bin metrekare kapalı alanda 420 çalışan ile faaliyet gösteriyor. Ayrıca Doğu Pres’in öncesinde bünyesinde yer alan 2007 yılında da ayrı bir organizasyona dönüştürülen Ekinci Isıl İşlem adlı bir fabrikası daha bulunuyor.

Yetkinliğimiz hassas kesim pres parçalar ve torna parçalar, ABD’den Japonya’ya kadar enjektör parçaları ve pompa parçaları gibi hassas üretim ihtiyacının olduğu her ülkede ürünümüz bulunuyor. Bu nedenle üretimimizin büyük bölümünü direk olarak ihraç ediyoruz.

Otomotiv küresel verilerini inceldiğimizde ve sektörünün değişimini göz önüne aldığımızda, bugünde olduğu gibi ürünlerimizi bütün dünyaya sürdürülebilir bir şekilde göndermemiz gerektiği gerçeği bir kez daha karşımıza çıkıyor. Bu nedenle şirket olarak en önemli gündemimiz “yeni pazarlarda, sürdürülebilir bir yapıyla var olmak” ‘tır.

Küresel bir oyuncu olmak istiyorsanız lokalden dünyaya parça göndererek var olmak gibi bir şansınız bulunmuyor. Özellikle OEM’lerin paydaş olarak görmek istediği ülkelerde yatırımlarınız ile var olmak zorundasınız. Bahsettiğim gibi şu an ürünlerimizi dünyanın her yerine ulaştırıyoruz. Ancak stratejik planlarımızda da yer alan “küresel oyuncu olmak” hedefimiz doğrultusunda Uzak Doğu, Rusya ve ABD pazarlarını da yakından gözlemliyoruz. Ana müşterilerimizin de desteğiyle farklı işbirliklerini değerlendiriyoruz. Rekabetçiliğimizi de arttırmak amacıyla üretim yapıp taşımaktan ziyade yerleşik ana müşterilerimizin olduğu ülkelerdeki fabrikaların yanlarında farklı modellerle yatırımda bulunmayı planlıyoruz.

Gelecek döneme ilişkin önemli adımlarımızdan da bahsetmek isterim. Firmamız ve ülkemiz için önemli bir projenin başlangıç ilk imzalarını tamamladık. Bu proje ile önümüzdeki 2-3 yıllık periyot içerisinde ciromuzun %50 oranında artacağını öngörüyoruz. Bu da bize yeni yatırımlar, istihdam olanakları ve işbirlikleri için önemli bir alan yaratacaktır. Böylece firmamız yeni teknolojilerde know-how birikimini arttırarak, katma değeri yüksek yeni ürünleri üretebilen dünyanın sayılı kuruluşları arasında yer alacaktır. Bu projemize ilave olarak potansiyel müşterilerimiz ile görüşmelerimiz ve yatırım fizibilite çalışmalarımız devam etmektedir.

2011 yılında başlattığımız Yalın Dönüşüm Projesi, çalışanlarımızın da süreci içselleştirmesi sayesinde önemli aşama kaydetti. Müşterilerimizin denetlemeleri ve takdirleriyle de doğal bir denetlemeden geçen yapıyla hem üretim verimliliğimizde ve hem de personel yetkinliklerinin arttırılmasında önemli bir seviyeye ulaştık.

Bizim için önemli bir yetkinlik göstergesi de Ar- Ge. Bu nedenle Ar-Ge çalışmalarına da özel bir önem veriyoruz. Özellikle kalite kontrol ekipmanlarının bünyemizde geliştirilmesi ve proses ar-ge konularında proje bazlı çalışmalarımız devam etmektedir.

Sistemin en büyük özelliğinin insana verdiği önem ve gösterdiği saygı olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda üst yönetimimiz ve iyileştirme ofisimizin liderliğinde yapılan tüm bu iyileştirmelere paralel olarak EFQM çalışmalarını da kararlılıkla sürdürüyoruz.