Duyuru Detay

;

TÜGİAD Elegance

Orjinal röportajı görüntülemek için tıklayınız...

Doğu Pres A.Ş. Genel Müdürü Yusuf Ekinci:

1989 yılında kurulan Doğu Pres, hassas kesim pres parçalar ve torna parçaların üretimi ile otomotiv yan sanayi firması olarak faaliyetini sürdürmektedir. 1994 yılında Robert Bosch Bursa için enjektör ayar pulları üretimine başlayan firmamız bugün Dünya’nın birçok noktasına ihracat gerçekleştirmektedir.

Doğu Pres, NOSAB OSB’de toplam 12 bin metrekare kapalı alanda 430 çalışan ile faaliyet gösteriyor. Ayrıca daha önce bünyemizde yer alan, 2007 yılında da ayrı bir organizasyona dönüştürülen Ekinci Isıl İşlem adlı bir fabrikamız daha bulunuyor.

Üretimimiz ve yetkinliğimiz hassas kesim pres parçalar ve torna parçalar. ABD’den Japonya’ya kadar enjektör parçaları ve pompa parçaları gibi hassas üretim ihtiyacının olduğu her ülkede ürünümüz bulunuyor. Bu nedenle üretimimizin büyük bölümünü direk olarak ihraç ediyoruz.

Otomotiv küresel verilerini inceldiğimizde ve sektörünün değişimini göz önüne aldığımızda, bugünde olduğu gibi ürünlerimizi bütün dünyaya sürdürülebilir bir şekilde göndermemiz gerektiği gerçeği bir kez daha karşımıza çıkıyor. Bu nedenle şirket olarak en önemli gündemimiz “yeni pazarlarda, sürdürülebilir bir yapıyla var olmak” ‘tır.

Küresel bir oyuncu olmak istiyorsanız lokalden dünyaya parça göndererek var olmak gibi bir şansınız bulunmuyor. Özellikle OEM’lerin paydaş olarak görmek istediği ülkelerde yatırımlarınız ile var olmak zorundasınız. Bahsettiğim gibi şu an ürünlerimizi dünyanın her yerine ulaştırıyoruz. Ancak stratejik planlarımızda da yer alan “küresel oyuncu olmak” hedefimiz doğrultusunda Uzak Doğu, Rusya ve ABD pazarlarını da yakından gözlemliyoruz. Ana müşterilerimizin de desteğiyle farklı işbirliklerini değerlendiriyoruz. Rekabetçiliğimizi de arttırmak amacıyla üretim yapıp taşımaktan ziyade yerleşik ana müşterilerimizin olduğu ülkelerdeki fabrikaların yanlarında farklı modellerle yatırımda bulunmayı planlıyoruz.

Ülkemiz ve firmamız adına önemli gelişmelerden de bahsetmek isterim. Yeni ve çok önemli bir proje için imzaları tamamladık. Bu proje ile önümüzdeki 2-3 yıllık dönem içerisinde ciromuzun büyük oranda arttıracağız. Bu da bize yeni yatırımlar, istihdam olanakları ve işbirlikleri için önemli bir alan yaratacaktır. Böylece firmamız yeni teknolojilerde know-how birikimini arttırarak, katma değeri yüksek yeni ürünleri üretebilen dünyanın sayılı kuruluşları arasında yer alacaktır. Bu projemize ilave olarak diğer projelerimiz ve potansiyel müşterilerimiz ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

2. neslin yönetimde yer aldığı firmamızda Yönetim Kurulu Onursal Başkanımız Nurettin Ekinci ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mustafa Ekinci liderliğinde tüm aile bireylerinin kararlılıkla uyguladığı, stratejik planlarımızda da yer alan kurumsallaşma çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bu kapsamda profesyonel yöneticilerinde yer aldığı yönetim kurulu yapımızla ailenin nüfuzu etkisini de bir ölçüde sınırlandırdık.

2011 yılında başlattığımız Yalın Dönüşüm Projemiz, çalışanlarımızın da süreci içselleştirmesi sayesinde önemli aşama kaydetti. Müşterilerimizin denetimleri ve takdirleriyle de kontrolden geçen sistemimiz, hem verimlilikte ve hem de insan kaynağımızın yetkinliklerinin arttırılmasında önemli bir seviyeye geldi.

Bizim için önemli bir rekabetçilik göstergesi de Ar- Ge. Bu nedenle Ar-Ge çalışmalarına da özel bir önem veriyoruz. Co-designer olarak hizmet vermek üzere yapılanmamızı oluştururken, mevcut yapıda proses ar-ge konularında proje bazlı çalışmalarımız devam etmektedir.

Başarılı işyerlerinin en büyük özelliğinin insana verdiği önem ve gösterdiği saygı olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda üst yönetimimiz ve iyileştirme ofisimizin liderliğinde yapılan tüm bu iyileştirmelere paralel olarak EFQM çalışmalarını da kararlılıkla sürdürüyoruz.

Bildiğiniz üzere yetişmiş eleman ihtiyacı, yer aldığımız sektörümüz için önem arz etmekte, her toplantının ana konusunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda firmamızın ihtiyaç duyduğu yetişmiş elemanı aramak yerine sosyal sorumluluk bilinciyle Doğu Pres Akademi içerisinde oluşturduğumuz “Doğu Pres Fidanlar Projesi” ile yetiştiriyoruz. 1 yıllık proje dönemiyle gerçekleştirilen çalışma ile, mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek, hizmetin kalitesini yükseltmek, mesleki hataların önüne geçebilmek, sürekli iyileşme ve gelişim hedefiyle yeni mezun genç mühendislerin Doğu Pres iç süreç ve uygulamalarındaki yetkinliklerinin arttırılması amaçlanmıştır. Haziran ayında 1 yıllık süreyi tamamlayan arkadaşlarımız yapılacak değerlendirme ile ilgili bölümlerde aktif görev alacaklardır.

Çalışmaları ile örnek bir sivil toplum kuruluşu olan TÜGİAD Ailesinin bir üyesi olmaktan onur duyduğumu bir kez daha belirtmek isterim. Bu vesile ile TÜGİAD ve TÜGİAD Bursa Şubesi’ne, geçmiş dönem ve mevcut yönetim kurullarına, profesyonel çalışanlarına ve üyelerine Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Yücelen nezdinde bir kez daha teşekkürlerimi sunarım.